Cornwall Road Running Grand Prix Results

an-res-hellys

Just a quick summary of the finishing positions in this year’s road running Grand Prix, after this Sunday’s Cornish Marathon — congratulations to everyone who won prizes! Next weekend sees the Falmouth Mob Match, a celebration for all club runners along with prizegiving for all the category winners, along with other prizes like Most Improved Runner — we’re looking forward to seeing you all there!

Grand Prix – Open – Male

  1. Justin Thomas (CAC)
  2. Paul Whear (Carn Runners)
  3. Jordan Morant (Hayle Runners)

Grand Prix – Open – Female

  • 1. Emma Stepto (CAC)
  • 2= Emma Schuck (Hayle Runners)
  • 2= Eleanor Davis (Newquay RR)

Under 20 – Mini GP – Male

  1. Daniel Costello (Hayle Runners)
  2. Dale Triggs (CAC)
  3. Bailey Gill (Falmouth RR)

Under 20 – Mini GP – Female

  1.  Martha Carlisle (CAC)
  2. Dulcie Atkinson (CAC)
  3. Jessica Behennah (East Cornwall)

Under 35 – Male

  1. Jordan Morant (Hayle Runners)
  2. Andrew Martin (Mile High)
  3. Richard Pascoe (Mile High)

Under 35 – Female

  1. Emma Schuck (Hayle Runners)
  2. Eleanor Davis (Newquay RR)
  3. Jessica Buscombe (St Austell RC)

Over 35 – Male

  1. Paul Smith (CAC)
  2. Ceri Whitmore (CAC)
  3. Craig Hall (Carn Runners)

Over 35 – Female

  1. Kathryn Burgess (CAC)
  2. Joanna Herd (Newquay RR)
  3. Julia Pearce (CAC)

Over 40 – Male

  1. Justin Thomas (CAC)
  2. Alex Daniels (Newquay RR)
  3. Scott Abraham (Hayle Runners)

Over 40 – Female

  1. Emma Stepto (CAC)
  2. Anne Waller (Mounts Bay)
  3. Charlotte Bennett (Hayle Runners)

Over 45 – Male

  • 1. Paul Whear (Carn Runners)
  • 2= Steve Wherry (CAC)
  • 2= Adrian Ball (CAC)

Over 45 – Female

  1. Emma Murray (St Austell RC)
  2. Karen McClay (Mounts Bay)
  3. Sharon Daw (East Cornwall)

Over 50 – Male

  1. Nick Martin (Mile High)
  2. Mark Dorrell (Carn Runners)
  3. Robin Watson (Falmouth RR)

Over 50 – Female

  1. Lynn Counter (Newquay RR)
  2. Janet Ritchie (Carn Runners)
  3. Yvonne Watkins (Mounts Bay)

Over 55 – Male

  1. Martin Davis (Newquay RR)
  2. Laurie Lee (St Austell RC)
  3. Barrie Cardew (Carn Runners)

Over 55 – Female

  • 1. Pat Coates (Newquay RR)
  • 2= Diane Warren (Hayle Runners)
  • 2= Wendy Lowe (Bodmin Females RC)

Over 60 – Male

  1. Malcolm Roberts (St Austell RC)
  2. Tom Polglase (Carn Runners)
  3. Colin Martin (Newquay RR)

Over 60 – Female

  1. Susan Mellis (St Austell RC)
  2. Penny Uren (Mounts Bay)
  3. Sue Burges (Launceston RR)

Over 65 – Male

  • 1. Doug Alsop (St Austell RC)
  • 2. Peter Uren (Mounts Bay)
  • 3= Ian Ringer (Bodmin RR)
  • 3= Pat Lockett (Newquay RR)

Over 65 – Female

  1. Mary Mullarkey (East Cornwall)
  2. Cheryll Leach (Lauceston RR)
  3. Carole Drew (Carn Runners)

Over 70 – Male

  1. Stewart Townend (Hayle Runners)
  2. Norris Kington (CAC)

Over 70 – Female

  1. Timothea Cardell (Hayle Runners)
  2. Val Hawken (Newquay RR)

Over 75 – Male

  1. Peter Mander (Launceston RR)

Team – Male

  1. Cornwall AC
  2. Hayle Runners
  3. Mile High

Team – Female

  1. Cornwall AC
  2. Hayle Runners
  3. Newquay Road Runners

Download full results (.pdf)

 

Update: 20/11/14

Edited to reflect tied places.

 

Share with your friends!